Nedavno osnovano Povjerenstvo za osobe starije životne dobi Grada Petrinje je 1. listopada 2024. na privremenoj Gradskoj tržnici u Petrinji promoviralo novi vodič za starije osobe koje žive u Petrinji. Vodič je tiskao Grad Petrinja, a udruga GRAK je sakupila informacije i apravila grafičku pripremu za tisak.
Cilj vodiča tiskanog u 500 komada je naše starije sugrađane informirati o uslugama koje im se nude u zajednici, kao i o njihovim pravima. Tako je u vodiču navedeno kako je jedan od najčešćih razloga nasilja nad starijim osobama je koristoljublje i prisiljavanje na sklapanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.
U vodiču su predstavljene gotovo sve usluge koje se za tu starosnu dob nude u Petrinji. Svoje aktivnosti za starije osobe u vodiču su predstavile brojne udruge. Mnoge od njih provode uslugu pomoći u domaćinstvu. Udruge također organiziraju druženja i kreativne aktivnosti za starije osobe.
Magdalena Komes, gradonačelnica Grada Petrinjeohvalila je pohvalila inicijativu udruga, članica Povjerenstva, da se objavi brošura „Petrinja za starije generacije“, ovaj svojevrsni vodič za starije sugrađane.
„Znamo da mnoge starije osobe možda nisu u stanju pratiti vijesti na društvenim mrežama i ostalim medijima koji danas općenito informiraju stanovništvo, pa je onda zgodno napravljen tiskani vodič ispunjen sadržajima koji su zaista korisni za naše najstarije sugrađane – od određenih informacija o sadržajima koji im se pružaju u gradu, preko kontakata različitih institucija koje mogu kontaktirati u slučaju bilo kakve ugroze, potrebe za pomoći ili potreba za informacijama do rasporeda prijevoza gradskog autobusa."
Palma Miličević, predsjednica Udruge GRAK je dodala:
„Kroz ovaj vodič naši stariji sugrađani mogu vidjeti kakve im se usluge nude u zajednici. Tu su i zanimljive aktivnosti u slobodnom vremenu, ali tu su i brojevi besplatnog pravnog savjetovališta gdje se mogu javiti ako im treba pomoć. Naime, sve veći problem je nasilje nad starijim osobama za koje nitko ne zna. Oni to nose sami u sebi, niko ih i ne pita kako su. Dakle, ovaj vodič je nekakav mali korak, sinergija svih nas, javnog i civilnog sektora, prema onom najranjivijem čovjeku u našem gradu, osobi starije životne dobi koja živi sama i misli da je sama, zaboravljena. Nije. Tu su brojevi telefona udruga, ustanova, pravne pomoći i nekako se nadamo da je ovo mali korak u njihovom boljem životu. Povjerenstvo je nastalo upravo iz tog razloga da mi zajedno, prvo napravimo malo detaljniju analizu njihovih potreba i problema s kojima se zajednica susreće kad govorimo o starijim i ranjivim osobama, a onda kao savjetodavno tijelo gradonačelnici i Gradu Petrinji utjecati na to da se pri izradi nove razvojne strategije grada vodi računa o tome da stvarno budemo puno više osjetljivi prema našim najstarijim sugrađanima“.
OVDJE MOŽETE PREUZETI VODIČ ZA STARIJE GENERACIJE U PDF FORMATU
Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.