Stipendije - kvalitetom znanja i upornošću do novca

    Zaklade su, poslije državnih institucija, najrašireniji izvor stipendiranja obrazovanja u nas. Među osnivačima mnogo je tvrtki koje unatoč krizi i dalje izdvajaju određen postotak neto dobiti u zaklade i programe stipendiranja učenika i studenata. Prema podatku s portala www.stipendije.info Instituta za razvoj obrazovanja u bazi stipendija trenutno ima 625 institucija i 427 programa financijske potpore.

    Posjetite www.stipendije.info - prvi hrvatski internetski portal o stipendijama

    Stipendije kao oblik financijske pomoći koji se dodjeljuje pojedincima za potrebe obrazovanja, usavršavanja i istraživanja pridonose demokratizaciji društva i povećavanju broja visokoškolovanih jer najčešće omogućuju pristup obrazovanju zaslužnim pojedincima i onima kojima bez dodatnih sredstava obrazovanje ne bi bilo dostupno. Međutim, one nemaju samo socijalnu notu jer se mogu dodjeljivati i na temelju akademskog uspjeha ili posebnih talenata.

    Nije moguće na ovom mjestu predstaviti sve davatelje stipendija jer je riječ o nizu tvrtki, institucija i organizacija koje dolaze iz privatnog, vladina, nevladina i inozemnog sektora. Ipak, polazeći iz lokalnih i manjih središta, većina gradova i županija u proračunu ima predviđeno stipendiranje učenika i studenata. Na državnoj razini to preuzimaju ministarstva i Vlada, a slijede ih razne zaklade, nevladine organizacije, privatne tvrtke i koncerni, te međunarodne organizacije.

    Jedna od poznatijih je Zaklada Adris u koju istoimena kompanija izdvaja jedan posto godišnje neto dobiti, Podravka je još 2001. godine osnovala Zakladu prof. Zlata Bart, čija je osnovna svrha promicanje i poticanje stvaralačkog i inovativnog znanstveno-istraživačkog rada među mladim visokoobrazovanim ljudima, državljanima Hrvatske. Pravna struka ima poznatu Zaklada Zlatko Crnić, Hrvatski Sabor osnivač je Nacionalne zaklade za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj RH. Kao uspomena na tragično preminulu mladu pravnicu Ivanu Hodak 2009. godine utemeljena je Zaklada Ivana Hodak kojom se financira školarina za pravni ili ekonomski studij onim osobama koje su do punoljetnosti bile bez roditeljske skrbi....

    Dodijeljene stipendije djelomično ili u cijelosti (ovisno o natječaju) pokrivaju troškove školarine, smještaja, hrane, osobnih izdataka te dodatnih studijskih materijala.

    Stipendiranjem nadarenih učenika i studenata međusobno se povezuju učilišta i gospodarski i državni sektor pa se poboljšavaju obrazovni programi i njihova usklađenost s gospodarskim potrebama. Neke stipendije omogućuju i razmjenu iskustva putem suradnje i studiranja u međunarodnim veleučilištima, što utječe i na mobilnost studenata te europeizaciju hrvatskoga obrazovnog sustava.

    Primjerice, Veleposlanstvo SAD-a u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta hrvatskim studentima nudi dvije prestižne stipendije – Fulbright i Ron Brown. Gotovo i nema zemlje u koju ne odlaze hrvatski studenti, a najveće je zanimanje za Veliku Britaniju, Kanadu i SAD.

     


    Please publish modules in offcanvas position.