Udruga GRAK će malo prije prvog rođendana dobiti strateški plan djelovanja i organizacijskog razvoja. Smislenije je hodati ako znaš kao ideš, zar ne?
Najvažniji dio strateškog plaranja bila je radionica koju smo organizirali u Taborištu kraj Petrinje, na seoskom imanju. Osim članova udruge, na radionici su nam se pridružili i prijatelji koji imaju puno iskustva u neprofitnom sektoru: Mirela Despotović iz udruge CCI, Drago Vručinić iz Zaklade ZAMAH, Branka Peurača nekada predsjednica udruge Ars Publica a sada konzultantica za EU projekte te Karmela Gajdek s drugim stažom u udruzi CESI.
Online radionice na početku strateškog planiranja
Planiranje smo započeli online radionicama u kojima smo na samom početku raspravljali o postojećim zakonima, strategijama i propisima na koje trebamo obratiti pažnju.
U online radionicama smo definirali i organizacijske vrijednosti. To su načela iza kojih i mi kao pojedinci stojimo, pozitivne osobine, uvjerenja koja nosimo u sebi i želimo ih "usaditi" u našu organizaciju.
ŠTO SU ORGANIZACIJSKE VRIJEDNOSTI I ŠTO JE UDRUGA GRAK ?
GRAK je nepolitička, neprofitna i neovisna udruga.
GRAK ima volontere. Ima tim stručnih ljudi, članove koji vjeruju u njegove ciljeve i svrhu. Upravljan je od strane aktivnih građana koji su nezadovoljni općim stanjem u društvu ali su spremni da se uhvate u koštac sa problemima i stvaraju bolju budućnost. Podržavamo pravdu, ravnopravnost, solidarnost, humanost, volonterstvo, ekologiju i održivi razvoj, znanost, suvremene tehnologije, cjeloživotno učenje, umjetnost i kulturu.
GRAK zagovara slobodu govora i informirane građane. Od njih očekuje da sudjeluju u političkom i društvenom životu zajednice
GRAK poštuje različitosti i ne isključuje nikoga s pozitivnim stavom i idejama. Visoko vrjednuje principe demokracije i vladavinu ljudskih prava
GRAK nudi podršku ugroženim skupinama, a suradnju svima koji rade za dobrobit zajednice
GRAK je budućnost. Nudi stručnjake, dobre projekte i rad za opće dobro.
GRAK vjeruje da bi zajednica bila puno bolja kada bi se pojedinci odgovornije ponašali. Vjeruje u otvaranje novih prilika i mogućnosti za napredak u svakom smislu.
MISIJA I VIZIJA
Online smo započeli i razmišljanja o viziji i misiji naše organizacije, a taj smo zadatak završili na radionici u Taborištu. Kod izgradnje vizije zaigrali smo jednu igru. Zamislili smo da je 2030 godina i dolazi nam ekipa popularne EU televizije snimiti reportažu u Udruzi GRAK. Mi u toj reportaži trebamo reći što se u zajednici popravilo, a rezultat je rada naše udruge. Dakle, trebali bi se malo hvaliti. Što ćemo im reći, što se poboljšalo u zadnjih 15 godina? :-)
Bili smo jasni: reći ćemo im da živimo u zajednici razvijenih građanskih prava, u kojoj su aktivni građani i razvijeno civilno društvo. Imamo uspješnu lokalnu,regionalnu i međunarodnu suradnju. organizacija je razvila dobar sustav širenja znanja informacija, te utjecajan neprofitni medij. Osnovali smo nekoliko društvenih poduzeća i snažno potičemo ruralni razvoj. U našoj zajednici živi puno mladih i brojne obitelji s djecom. Nema bez ugroženih skupina. Uglavnom, kroz ta naša maštanja nastala je vizija naše organizacije:
VIZIJA UDRUGE GRAK: Socijalno i ekonomski razvijena zajednica proaktivnih građana.
Nakon toga smo definirali i misiju, razlog zašto postojimo. Nakon kraće rasprave misija je dobila svoj konačan oblik:
MISIJA UDRUGE GRAK: Osnaživanje građana da kreiraju i potiču razvoj zajednice.
Na koje probleme u zajednici želimo djelovati?
Radionicu u Taborištu smo započeli pregledom naših onlih online radionica nakon čega je predstavljena osobna iskaznica organizacije i provedena SWOT analiza. Neke od snaga udruge GRAK su iskusni i u zajednici prepoznati pojedinci, dobra suradnja s udrugama i lokalnim samoupravama u Sisačko-moslavačkoj županiji, portal i facebook stranica Grakni.HR, iskustvo u pisanju projekata, volonteri, dobro poznavanje suvremenih tehnologija itd.
Razgovarali smo o tome što nam stoji na putu od danas do naše vizije? Radi čega nismo socijalno i ekonomski razvijena zajednica proaktivnih građana? Naravno, tu smo nabrojali niz problema, a onda smo odabrali one na koje želimo i možemo djelovati. Tako su nastali strateški pravci našeg djelovanja.
Pravac 1: Razvoj zajednice kroz povećani građanski aktivizam
Pravac 2: Jačanje kapaciteta organizacije i civilnog društva
Pravac 3: Utjecaj na povećanje transparentnosti rada lokalne samouprave
Pravac 4: Poticanje međusektorske suradnje
Za svaki smo strateški cilj zajedničkim radom definirali prioritete i aktivnosti koje ćemo provoditi u strateškom razdoblju. Finalni strateški plan će se još razrađivati u našim online radionicama i usvojiti na sljedećoj skupštini koju planiramo u lipnju 2016. godine.